неділя, 14 січня 2018 р.

2018. Всеукраїнське вишиване відродження

В Новорічні свята я отримала від вас скільки побажань! 
Кажуть, що це час, коли мрії здійснюються! Давайте будемо здійснювати разом  
Я тут маю одну мрію, особливу: діючі, потужні локальні осередки традиційної вишивки на базі державних та приватних колекцій. Щоб зберегти те, що є, та дослідити і відродити те, що було по всій Україні.  Щоб до переліку нематеріальної спадщини, крім вишивки Решитилівки була внесена вишивка різних регіонів. Бо на сьогодні, весь розмай української вишивки в інформаційному просторі виглядає як на світлині з виставки в муз.Гончара 
Я, Ольга Нарбут,  не є науковцем, енографом, держслужбовцем, членом будь-якої спілки чи громадської організації. Це моя особиста ініціатива. Започатковую проект "Всеукраїнське вишиване відродження" і оголошую його відкритим! Мріяти так мріяти! Ціль: дослідження, вивчення, збереження, відродження та популяризація традиційної української  вишивки. Щоб в маси йшла більш складна, якісна, досконала, вишукана версія, справжня, сутня. І щоб широка аудиторія її прийняла і полюбила всім серцем, як люблю її я.

Для зручності коммунікацій в соцмережах ввожу хежтеґи #ВВВідродження #всеукраїське_вишиване_відродження

Почнемо з початку: потрібно перерахувати всі локальні історичні осередки вишивки, які зможемо пригадати чи знайти в виданнях, розділивши їх по етнографічним регіонах з зазначенням сучасного адміністрування. Так, я знаю що зараз науковці мають значні розбіжності в визначенності меж історико-етнокультурних регіонів України та й з назвами трохи не все так просто...

Пропоную за основу взяти етнографічну карту Google хоча б по тій причині, що нею зручно користуватись просто перейшовши по лінку. Натискайте на регіон який вас цікавить і приближуйте необхідну точку на карті.
Можливо, зібравши і об'єднавши вишивальний спадок, допоможемо і науковцям дійти згоди в районуванні.  А  простим людям - зрозуміти, якою ж на справді різноманітною та неймовірно красивою є традиційна українська вишивка.


Пропоную, виокремити впізнавану вишивку за стилем, технікою виконання, кольоровою гамою, орнаментом, характерним для певного місця на карті України.


Якщо відомо: село/місто/район, область, історико-етнокультурний регіон. 

Наприклад: Полтавщина. м.Решитилівка. Якщо в Полтавській обл. буде 10 таких Решетилівок, будемо позначати всі. 

Спробуємо? Отже, починаємо! Список формується і коригується. 
Київська обл., Черкаська обл., Чорнобаївський р-н, м.Чигирин, м.Катеринопіль (тут вишивальниці в 1857р. отримали нагороду за високохудожні вироби на виставці-ярмарці в Києві)
                   

Вінницька обл.: м.Тульчин, м.Бершадь, с.Клембівка, с.Буша, с.Клембівка, Ямпільський р-н; с.Стіна Томашпільський р-н; с. Яланець, Бершадський р-н; 
Крижопільський р-н;  с.Студена Піщанський р-н; Чечельницький р-н; 

м. Балта, Кодимський р-н, Одеська обл.

Західне Поділля


Борщів, Залісся, Чортків, Теребовля


м.Гадяч, м.Решетилівка, м.Ромни, с.НедригайлівХарків (в одній з книг знаходила що там вишивали рушники шовком), Сумщина

Галичина Сокільники, Яворів, Городок
Опілля Монастириська


Гуцульщина, Космач, Яворів, Пістинь, Путила, Верховина 
 Покуття Снятин, Тлумач, ГороденкаОкремо хочу виділити:
• Церковна вишивка
• Вишивка козацької старшини

Долучайтесь до обговорення, радьте, добавляйте, виправляйте, критикуйте ... допоможіть з районуванням та позначенням відомих осередків. Далі будемо добавляти особливості вишивки: техніки, візерунки, кольорова гама.  

Так, я мрію.  Це майбутні осередки відродження традиційної української вишивки! Можливо, це стане справою вашого життя, як стало і моєю. 


Прошу, поширюйте  інформацію, бо навіть люди які живуть в зазначених місцях, не уявляють яку красу тут творили ще на початку минулого століття... а, подекуди,  з VI ст.н.е.


Збереження традиційної вишивки це та велика справа, яку можна зробити лише спільними зусиллями. Долучайтесь, зробіть  посильний внесок, впишіть своє  ім'я в правдиву історію традиційної української вишивки та її відродження.

З найкращими побажанняим і відкритим серцем,  Ольга Нарбут

💛💙

Немає коментарів:

Дописати коментар