субота, 12 листопада 2016 р.

Чоловіча стрілкова сорочка

Раніше, на крій традиційної сорочки особливо не звертала уваги. Тут би вишити спочатку, а там вже якось складеться))) Особливо до чоловічої - скільки там того діла, тунікоподібна та й добре... Виявляється, не все так просто. Не вірите? Погляньте! На фото - чоловіча уставкова сорочка Полісся з приватної колекції Olena Skrypka з верхоплутовим коміром і стрілкова з Київщини, шита лиштвою, з фондів Музей Івана Гончара (Ivan Honchar Museum)

Тут і збирки на рукавах, і уставки, і комір стійкою ювелірно вишитий, і стрілка під стійкою, і мереживо, і вистіг по уставці, і верхоплути двома способами вишукано білим по білому.... ох і викохували жінки своїм чоловікам сорочки сто років тому: стібочок до стібочка, ниточка до ниточки.... кожний шов ніби промовляє і про жінку, яка творила, і про чоловіка, для якого шилася.....Сьогодні розповім про стрілкову, вишиту біллю з давнім кроєм ІІ пол. ХІХ ст. Київської обл., Переяслав-Хмельницький р-н, с.В'юнище. Чому стрілкова?
Від назви цієї вставки стрілкою на плечі яка давала змогу враховувати особливості чоловічої статури та робити збирки біля коміра-стійки:
Комір надзвичайно майстерно вишитий делікатною лиштвою та набируванням
Ювелірний вистіг на плечах і пухликами зібраний рукав:
Так само вишивкою оздоблені манжети:
 Видно, що сорочка багато носилась
А ще, мене цікавлять оці петельки - і прорізні, і повітряні... Чому так? В якому випадку застібали ґудзички на одні, а в якому на інші? Відразу їх лаштували, чи по мірі того як грубшало чоловіче зап'ястя і вже манжети на прорізних не сходились...
Обережно складаю сорочку, дякуючи за її збереження.
Хочете покроїти таку сорочку самостійно? Запрошую на короткий он-лайн курс: Крій уставкової сорочки, інформація на сайті http://prekrasastudio.com
Вивчайте традиційне, створюйте сучасне, вікові традиції виглядають стильно!

2 коментарі:

  1. Такую "стрелку" (треугольную вставку) я видела на женских латышских рубахах.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Дякую за інформацію. Цілком ймовірно, ця територія входила свого часу до Великого князівства Литовського і в одязі могли зберегтись спільні риси.

      Видалити